Těžký úděl milenky

11.04.2017

Řekli byste, že ta atraktivní, sexy, společenská krasavice nemá o nápadníky nouzi a je pernamentně obletována muži a jiným ptactvem. Možná ano, jenže ona stojí pouze o jenoho. Toho, který se vždy vrátí k manželce, k hypotéce a ke svým jistotám a povinnostem a ji má jen jako povyražení. Je-li to muž charakter, říká rovnou: "Víc ode mne nečekej," je-li to jedinec slabší nátury, bude umně mlžit a slibovat a ona bude trpělivě čekat. Nosit status MILENKA je nezáviděníhodný post. Nejen že se dělí o použité zboží s jinou ženou, ale hlavně, vždycky bude ...TA DRUHÁ.


Poznám dva tucty takových žen. Jsou dlouhodobě ve "vztahu," trpělivé, milující, čekají na pár chvilek lásky, i za cenu velké samoty a proplakaných nocí. Mají pochopení pro toho svého pana Božského, nikdy by nezradily, jsou diskrétní, svá trápení nedávají najevo. Jsou skvělé milenky, kamarádky, utěšitelky, partnerky ... jen nechápou, proč teda chlap odchází domů, když jsou dle jeho slov tak skvělé. Přesto je mezi těmito ženami patrný rozdíl. Uvedu dva archetypy ženy milenky. 


Žena č. 1 (nemyslím tím nikoho konkrétního) se trápí v roli milenky, leč všechny negativní emoce směřuje výhradně k manželce svého milého. "Je jednodušší nenávidět ji, než jeho," řekne si. Partnera všelijak omlouvá, lituje, chápe či nechápe, každopádně velmi zbožňuje a nenechá si ho vzít. Než by šla ven s kamarádkou, sedí raději doma. Co kdyby zrovna zavolal a chtěl přijet? Nakupuje ve stejném marketu, jako "oni," srovnává se "s tou druhou," partnera chce mít pod kontrolou... Sex používá jako platidlo, protože nezná ve vztahu (především k sobě sama)  větší hodnotu. I kdyby ji postelový aerobic vyčerpával, nepřibrzdí. Má totiž zato, že toto je něco, co je spojuje. Tato žena ještě nemá ponětí o své sebehodnotě. Potřebuje se ještě chvilku v této roli trápit, aby prozřela. 


Žena č. 2 se rovněž trápí v roli milenky. Nicméně dost si toho prožila, zmoudřela a svým založením není schopná kohokoli nenávidět. Partnera chápe, podporuje, snaží se svou situaci nějak řešit. Když vyčerpá všechny možnosti, navrhne příteli rozchod. On nesouhlasí. Stále ji k sobě poutá hezkými slůvky, sliby ... A Dvojce už došla trpělivost, protože se odhodlá k nečekanému zvratu. Napíše jeho manželce. Obě ženy celou noc nespí, přemýšlí, trápí se. Nakonec si manželka vs. milenka zavolají a vedou spolu dlouhý rozhovor. O věčných lžích, podvodech a manipulacích, které jim oběma jejich pan B. připravil. Hovoří o tom, jak se trápí každá zvlášť a dokonce si svěří, že obě dlouhodobě trpí záněty a výtoky. K tomuto přímému  rozhovoru, bez emocí a osočování, musí však žena Dvojka zkrátka dozrát. Před pár lety by tohoto kroku jistě nebyla schopná. Manželku by nesnášela a považovala by ji za překážku ke šťastnému vztahu. Žena č. 2  je inspirována reálnou postavou. Vzala situaci do svých rukou a vztah ukončila. Našla totiž sama sebe.


Velmi si vážím obou typů žen. Oba typy nakonec dojdou sami k sobě, jen jsou zatím každá jinak daleko.  Přitáhly si do života milence, který je podvádí, protože neznaly svou sebehodnotu. Neměly se rády, nechovaly k sobě lásku ani úctu. Nikdo je to nenaučil. Proto jim do života vstoupil právě takový partner, se kterým se lásce k sobě mají naučit. Zdravá ženská se totiž dřív či později zdravě rozzlobí a řekne si: "Tak a už toho mám dost, takový život už nechci. Zasloužím si něco lepšího."


autor textu: Andrea Kadlčková, Terapie-regrese.cz